Zamiarem wystawiania faktur VAT jest ewidencja zawieranych transakcji, od jakich naliczane są podatki od artykułów i usług. Równocześnie nie każda firma jest zobowiązana do płacenia podatku VAT, bo przysługują im prawne zwolnienia. W takim razie jaki jest kłopot z wystawianiem faktur? Czy wolno rejestrować transakcje w inny sposób?
Fakturowanie w przypadku podatników zwolnionych z VAT
Podatnicy zwolnieni z VAT muszą wystawiać faktury, gdy kontrahentem jest inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą. W przypadku, gdy odbiorca jest osoba prywatna, fakturę powinno się wystawić na jej żądanie. W innym przypadku transakcja może być opatrzona paragonem. Faktury VAT podatników zwolnionych prawnie zawierają:
przepisy, na podstawie której podatnikowi przysługuje zwolnienie z VAT,
przepisy, na podstawie których konkretna dostawa towarów lub usług korzysta ze zwolnienia,
norma prawna dyrektywy zwalniająca z opodatkowania konkretną dostawę towarów.
Reguły te nie dotyczą sytuacji, w której podatnik jest wyłączony z VAT przez wzgląd na charakter prowadzonej działalności. Czy, że sprzedaje on produkty lub usługi, które prawnie są zwolnione z podatku. Na fakturze bez VAT nie wyszukamy także danych o rafsoft.net/ tym, że podatnik jest zwolniony z podatku VAT na skutek tego, iż nie przekroczył on zakresu wartości sprzedaży, jaki obecnie wynosi 200 tysięcy PLN. Oznacza to że, jeśli dana firma korzysta z indywidualnego zwolnienia z VAT, nie musi pouczać o tym swoich partnerów. Pozostałe czynniki, które nie muszą znajdować się na fakturze bez VAT to:
- numer NIP,
- numer VAT-UE,
- kwota podatku,
- stawka podatku.
Co powinna obejmować faktura?
Faktury podatników zwolnionych z VAT są prawie takie same, jak faktury ważnych podatników VAT. W zasadzie, w przeciwieństwie do szablonowych faktur, istnieje kilka szczegółów, które nie są uwzględniane na lub muszą być zamieszczone na fakturach innych niż VAT. Rozporządzenie o podatku od towarów i usług wyraźnie określa też, jakie składniki muszą być uuwzględnione na na każdej fakturze. Przynależą do nich:
- data wystawienia faktury vat,
- numer faktury,
- data zrealizowania dostawy towaru lub zrealizowania usługi,
- nazwa nabywcy,
- nazwę produktu lub usługi,
- liczbę produktów/obręb usług,
- cenę jednostkową,
- cena artykułów lub usług.
Co znaczące, mylne wystawienie faktury z zignorowaniem czynników wymaganych prawnie wymaga wystawienia faktury korygującej obojętnie, czy dostawa towarów lub usług czy też podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT.
Znaczące informacje oraz terminy
Odnośnie do zasady faktury VAT i faktury inne niż VAT winien wystawiać kontrahent, który dostarcza artykuły lub usługi. Niekiedy tymczasem faktura może zostać wystawiona przez firmę upoważnioną przez kupującego lub sprzedającego. Należy dodatkowo pamiętać o czasie wystawienia faktury wynikającym z Regulacji o podatku od artykułów i usług. W związku z tym faktura bez VAT musi zostać wystawiona przed 15tym dniem następnego miesiąca po którym sfinalizowano transakcję. Dokument może być wystawiony w formie standardowej i elektronicznej - w takim przypadku nie będzie widniał podpis wystawcy na dokumencie, co nie sprawi unieważnienia faktury. W wypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej transakcje sprzedaży będą rejestrowane na paragonach, wobec tego czas wystawiania faktur w nadchodzącym miesiącu nie obowiązuje. Aczkolwiek każdy właściciel firmy jest zobligowany wystawić fakturę zgodnie z żądaniem konsumenta. Powinno się pomnieć, że faktura dla osoby fizycznej obejmuje takie same czynniki, jak faktura dla podmiotów gospodarczych.